ej uwagi. Jednak wiedza ta jest bardzo istotna i czasami naprawdę może nam się przydać. Warto więc aktywnie wziąć udział w takich szkoleniach, żeby wiedzieć jak się zachowywać. Różne niebezpieczeństwa nas bowiem czekają i jeżeli nie będziemy mieć odpowiedniej wiedzy, to mogą nas czekać przykre konsekwencje.
W niektórych przedsiębiorstwach prowadzone są również szkolenia z pierwszej pomocy. Niestety jeszcze nie wszystkie firmy zrozumiały jak ważna jest pierwsza pomoc. Dlatego powinniśmy z całą pewnością docenić naszego pracodawcę jeśli proponuje nam on takie szkolenie. Tym bardziej, że nic nie musimy za nie płacić. Wiedza zdobyta na tym szkoleniu może nam się w życiu przydać. Jeśli będziemy potrafili udzielić pierwszej pomocy, to możemy uratować komuś życie. To jest przecież bardzo ważne.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Szkolenia BHP to obowiązek w dzisiejszych czasach. Każdy pracodawca taki kurs BHP musi zapewnić swoim pracownikom - zarówno na początku jego kariery zawodowej, jak również w trakcie jej trwania. Dlatego też takie szkolenia dzieli się na okresowe i wstępne. Pierwsze - wstępne - odbywają się na początku pracy w danym zakładzie, a drugie - okresowe - jak sama nazwa mówi, odbywają się co jakiś czas. Tego rodzaju szkolenia dedykowane są dla poszczególnych grup zawodowych. Oprócz BHP, należy poznać także przepisy PPOŻ, czyli te odnoszące się do ochrony przed pożarami. Wydawałoby się, że takie informacje są dla wielu ludzi oczywiste. Praktyka jednak pokazuje, że tak nie jest. Kiedy dochodzi już do niespodziewanej sytuacji ludzie nie wiedzą jak się zachować lub popełniają karygodne błędy. Ciekawym szkoleniem jest także pierwsza pomoc. Może warto dowiedzieć się jak w razie potrzeby będzie można pomóc innym osobom. Nie ma nic bardziej wzniosłego, jak ratowanie życia ludzkiego. Ale trzeba wiedzieć jak to robić.
Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, zapewne każdy z nas miał do czynienia z tym pojęciem w swoim miejscu pracy. Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.
Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).
W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.
Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.
Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania
Każdy, kto otrzymuje zatrudnienie w nowej dla siebie firmie, praktycznie z biegu jest kierowany na dwa szkolenia - szkolenie ppoż oraz szkolenie bhp. To drugie ściśle nawiązuje do tematu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z pierwszych liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.
A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.