jczęściej są regulowane przez przepisy prawne. Jednym z działów zawartych w Kodeksie Pracy jest dział dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów BHP jest bardzo ważne w każdym przedsiębiorstwie i zakładzie pracy. Obowiązkiem pracodawcy, który wynika bezpośrednio z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy, jest zapewnienie pracownikom odpowiednich szkoleń BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez odpowiednią firmę, która oferuje kursy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kursy PPOŻ. Za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ukończonego wstępnego szkolenia BHP, pracodawca może ponieść konsekwencje w postaci nałożenia kary finansowej. Sam pracodawca także posiada obowiązek posiadania ukończonego odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przepisy prawne BHP
BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.
Czym jest ergonomia
Ergonomia jest taką dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem warunków pracy. Ergonomia stanowi naukę o pracy, jest więc dyscypliną naukową zajmującą się odpowiednim przystosowaniem narzędzi, maszyn, środowiska oraz szeroko pojętnych warunków pracy do anatomicznych oraz fizycznych możliwości człowieka. Jako że głównym zainteresowaniem ergonomii jest przystosowanie warunków pracy do możliwości pracownika, dziedzina ta ma wiele wspólnego z BHP. Wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy korzysta ze zdobyczy naukowych ergonomii, pozwalając na polepszenie warunków pracy. Firma działająca w branży BHP oferująca, między innymi, szkolenia BHP i szkolenia PPOŻ, czerpie wiedzę na temat odpowiednich warunków pracy z ergonomii. Jednym z zadań ergonomii jest także podniesienie efektywności pracy przy możliwie najniższym koszcie biologicznym. Wiele przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zostało stworzonych w oparciu o odkrycia naukowe takiej dyscypliny, jaką jest ergonomia.
Przepisy BHP
Stosowanie się do przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z podstawowych obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Przepisy dotyczące BHP są zawarte odpowiednio w Kodeksie Pracy, który stanowi akt normatywny. Przepisy BHP regulują wiele kwestii związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jednym z obowiązków wynikających z przepisów jest ukończenie szkolenia BHP, które jest konieczne dla pracodawców oraz pracowników. Regulacje wynikające z przepisów BHP dotyczą głównie środowiska oraz procesu pracy. Do regulacji BHP zalicza się warunki sanitarne, czyli obecność odpowiednich pomieszczeń oraz urządzeń zapewniających pracownikom niezbędną higienę, co ma kluczowe znaczenie w wielu miejscach pracy. Przepisy BHP regulują także kwestie związane z odpowiednim wykorzystywaniem sprzętu w pracy, jak na przykład korzystanie z komputera, gdzie zbyt długi okres wpatrywania się w monitor może mieć negatywny wpływ na wzrok pracownika. Przepisy dotyczące BHP regulują więc wszelkie kwestie związane z bezpiecznym wykonywaniem danej pracy.