branży BHP oferuje przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są odpowiednio dobierane do rodzaju stanowiska, na którym jest zatrudniony dany pracownik. Jednym z okresowych szkoleń BHP jest szkolenie przeznaczone dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Okres ważności takiego szkolenia przeznaczonego dla pracowników biurowych wynosi sześć lat. Kurs BHP dla kadry biurowo-administracyjnej składa się z minimum ośmiu godzin lekcyjnych. Szkolenie dla pracowników biurowych nie trwa zbyt długo, ponieważ ryzyko związane z wykonywaniem tego rodzaju pracy jest znacznie mniejsze, niż przykładowo w przypadku pracowników budowlanych. Pracownicy biurowi podczas trwania kursu zapoznają się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a samo szkolenie kończy się odpowiednim egzaminem.
Obsługa firm w zakresie BHP
Outsourcing, według definicji na Wikipedii, oznacza wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych funkcji i przekazanie ich do wykonania innego, osobnemu podmiotowi. Innymi słowy outsourcing oznacza przekazanie danej dziedziny do wykonania zewnętrznej firmie. Łatwo więc się domyślić, że outsourcing BHP polega na przekazaniu spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, odpowiedniej firmie działającej w tej branży. Firma działająca w branży BHP oferuje takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz zapewnia profesjonalną obsługę przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów prawnych dotyczących BHP jest obowiązkiem pracodawcy, który może powierzyć kwestie związane z BHP zewnętrznej firmie. Profesjonalna obsługa BHP oferowana dla pracodawców jest prowadzona przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z tej branży. Skorzystanie z usługi outsourcingu BHP może przynieść pracodawcy wiele korzyści.
Czego dotyczą przepisy z zakresu BHP
Stosowanie się do przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z podstawowych obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Przepisy dotyczące BHP są zawarte odpowiednio w Kodeksie Pracy, który stanowi akt normatywny. Przepisy BHP regulują wiele kwestii związanych z zachowaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Jednym z obowiązków wynikających z przepisów jest ukończenie szkolenia BHP, które jest konieczne dla pracodawców oraz pracowników. Regulacje wynikające z przepisów BHP dotyczą głównie środowiska oraz procesu pracy. Do regulacji BHP zalicza się warunki sanitarne, czyli obecność odpowiednich pomieszczeń oraz urządzeń zapewniających pracownikom niezbędną higienę, co ma kluczowe znaczenie w wielu miejscach pracy. Przepisy BHP regulują także kwestie związane z odpowiednim wykorzystywaniem sprzętu w pracy, jak na przykład korzystanie z komputera, gdzie zbyt długi okres wpatrywania się w monitor może mieć negatywny wpływ na wzrok pracownika. Przepisy dotyczące BHP regulują więc wszelkie kwestie związane z bezpiecznym wykonywaniem danej pracy.
Czym jest ocena ryzyka zawodowego
Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa, gdy pracodawca przyjmuje pracownika na dane stanowisko pracy. Wykonanie takiej oceny ryzyka zawodowego należy do jednych z wielu obowiązków pracodawcy wobec pracownika. Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego można zlecić specjalnej firmie oferującej usługi z zakresu BHP. Innymi usługami dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, z których może skorzystać pracodawca, są szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ, audyt bezpieczeństwa oraz kurs pierwszej pomocy. Ocena ryzyka zawodowego jest przeprowadzana przez doświadczonych oraz wykwalifikowanych specjalistów, którzy biorą pod uwagę wiele różnych czynników występujących na danym stanowisku pracy. Korzystając z usług firmy działającej w branży BHP, pracodawca ma pewność, że przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego będzie rzetelna. Podczas wykonywania oceny ryzyka zawodowego, specjalista z branży BHP, bierze pod uwagę wiele czynników poprzez dokładnie przyjrzenie się warunkom pracy, a także poprzez przeprowadzenie wywiadu z pozostałymi pracownikami.